Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe — na czym polegają?

Data dodania: 14.03.2022

Autor: administrator_1

Podczas pożaru należy zachować szczególną ostrożność przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo swoje, jak i pracowników. W trakcie nieszczęśliwego zdarzenia ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego w sytuacji nagłego zagrożenia należy działać tak, aby ryzyko strat było jak najmniejsze. Jedną z możliwości, przez którą pożar może się rozprzestrzeniać zdecydowanie wolniej, jest zastosowanie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, które pozwolą uratować powierzchnię objętą ogniem wraz z wyposażeniem.

Na czym polegają bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe?

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe to nic innego jak materiały oraz produkty, których rozwiązania pozwalają na opóźnienie bądź całkowite zatrzymanie rozprzestrzeniającego się ognia. Chodzi dokładnie o elementy, które są wbudowane w konstrukcje w taki sposób, aby spowolnić, a nawet zatrzymać ekspansję ognia umożliwiając pracownikom na bezpieczną ucieczkę z budynku. 

Zastosowanie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Celem tego typu rozwiązań jest jak najmniejsza strata cennego czasu przeznaczonego nie tylko na bezpieczną ewakuację, ale także na jak najszybszą kontrolę nad ogniem. Zabezpieczenia przeciwpożarowe muszą być odpowiednio wdrożone, aby były niezawodne w sytuacji nagłego zagrożenia i pilnego poinformowania o tym służb ratowniczych. Jeżeli chodzi o zastosowanie tego typu zabezpieczeń to warto wziąć pod uwagę przede wszystkim elementy stalowe i drewniane, które podczas pożaru są najczęściej zajmowane przez ogień. Co więcej, w sytuacji nagłej ewakuacji pracowników bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe wykorzystywane są również w systemach wentylacyjnych oraz przepustach instalacyjnych.

Materiały wykorzystywane jako bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Wśród elementów ognioodpornych instalowanych wewnątrz budynków, które zapewnią najwyższą ochronę, można wymienić:


  • drzwi i okna przeciwpożarowe wykonane z trwałych materiałów gwarantujących bezpieczeństwo,
  • ognioochronne sufity, ściany i podłogi zabezpieczające pracowników przed rozprzestrzenianiem się pożaru,
  • bezpieczne przeciwpożarowe elementy konstrukcyjne,
  • ognioodporne powierzchnie epoksydowe, wykonane z syntetycznych produktów,
  • zapory ogniowe, gwarantujące wysoką ochronę przed pożarem,
  • klapy przeciwpożarowe jako ekrany odcinające miejsca objęte ogniem.


Kluczową kwestią, jeżeli chodzi o zabezpieczenia przeciwpożarowe, jest zapewnienie odpowiednich i dobrze zlokalizowanych dróg ewakuacyjnych. Prawidłowy sposób ich oznakowania to gwarancja na bezpieczny ratunek w sytuacji zagrożenia życia wywołanej pożarem.

Zobacz inne wpisy

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z porady
naszego doradcy!

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla twojej
inwestycji