Do czego służą bramy akustyczne?

Data dodania: 11.08.2022

Autor: administrator_1

Hałasy docierają do nas z każdej strony. Dużym problemem są dźwięki dochodzące z ruchliwej ulicy. Aby stłumić tego rodzaju niedogodności, powstały bramy akustyczne. Do czego służą i gdzie są używane? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Bramy akustyczne – gwarancja komfortu

Bramy akustyczne są zbudowane z materiałów, które skutecznie izolują przed hałasem ulicznym. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w garażach oraz ogrodzeniach. Ich głównym działaniem jest tłumienie dźwięku do poziomu optymalnego dla człowieka.
Takie bramy wykonuje się z różnego rodzaju materiałów. Mają one przede wszystkim za zadanie pochłaniać dźwięki. Zazwyczaj wykonywane są z:

• drewna,
• ceramiki,
• betonu.

Nowoczesnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdziło się w wytłumieniu akustycznym, są kasety akustyczne. Ich wypełnienie to wełna mineralna, która w znaczący sposób pochłania dźwięki.
Coraz częściej stosowaną praktyką jest także tworzenie miejsc zielonych. Specjalnie przygotowywane sprzyjają nie tylko rozwojowi roślin, ale poza warstwą wizualną tłumią też niepotrzebne dźwięki. Warto także dodać, że tworzenie miejsc zielonych sprzyja również zwiększeniu czystości i jakości powietrza.

Szkodliwy wpływ hałasu

Hałas jest nie tylko nieprzyjemny, ale także szkodliwy. Duże stężenia hałasu powoduje podwyższenie hormonu stresu, jakim jest kortyzol. Pomimo mobilizującego działania w krótkich terminach, w dłuższym czasie okazuje się szkodliwy dla zdrowia. Badania potwierdzają, że dźwięki o natężeniu 35 decybel mogą budzić niepokój i rozdrażniać. Natomiast ponad 80 decybeli może między innymi uszkodzić słuch i zdecydowanie przełożyć się na podwyższone stężenie stresu. Właśnie dlatego izolacja akustyczna jest tak istotna.

Brama akustyczna – kiedy działa?

Jak sprawdzić, że dany produkt skutecznie chroni przed hałasem? Wystarczy zwrócić uwagę na obecność certyfikatów lub badań przeprowadzonych pod kątem izolacyjności akustycznej. Jak we wcześniejszej części tekstu wspomniano, izolacyjność akustyczna jest różna dla każdego materiału. Dlatego dzięki znajomości surowców, które dobrze tłumią hałasy, można już wyrobić sobie wstępną opinię. Warto sprawdzić współczynnik Rw. Jest to parametr, który określa tłumienie. Im ma wyższą wartość, tym lepsze wytłumienie.

Bramy akustyczne - izolacja i nie tylko

Tego rodzaju bramy dźwiękoszczelne zapewniają nie tylko doskonałą izolację, ale także szczelność, co wspomaga utrzymanie ciepła w pomieszczeniu. Jest to niezwykle istotna cecha, zwłaszcza na etapie okresów zimowych. 
Bramy produkcji Małkowski-Martech S.A. mogą być także wykonane w wersji dźwiękoszczelnej. Naszą wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie wykorzystujemy do tworzenia funkcjonalnych rozwiązań, które spełniają wymogi inwestycji w sposób kompleksowy.

Zobacz inne wpisy

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z porady
naszego doradcy!

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla twojej
inwestycji