Gdzie stosuje się przeciwpożarowe bramy opuszczane?

Ogień jest żywiołem, który w kilka minut może wyrządzić wielkie szkody. W przypadku pożaru najważniejsze jest ludzkie życie, a w następnej kolejności ratowanie majątku. Nowoczesne rozwiązania są niezwykle pomocne w ochronie jednego i drugiego. Bramy przeciwpożarowe mogą skutecznie zminimalizować straty wyrządzone przez ogień. Gdzie stosuje się tę technologię? Przeczytaj w poniższym wpisie.

Przeciwpożarowe bramy — co to jest?

Bramy przeciwpożarowe są wyrobem budowlanym, który zaliczany jest, jak sama nazwa wskazuje, do urządzeń przeciwpożarowych. Ich zadaniem jest samoistne zamknięcie się, gdy wystąpi zagrożenie pożarowe. Przeciwpożarowe bramy dzielą wielkopowierzchniowe budynki na mniejsze pomieszczenia. W ten sposób zachowuje się kontrolę nad rozpowszechnianiem gazów pożarowych oraz dymu.

Rodzaje bram przeciwpożarowych

Bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe dzielą się na kilka kategorii. Jedną z nich są bramy, które również możemy podzielić na rodzaje. Popularna marka Małkowski Martech S.A. posiada w swoim portfolio:

  • bramy kurtynowe,
  • bramy przesuwne,
  • bramy rozsuwane,
  • bramy rozwierane,
  • bramy opuszczane.

W naszym wpisie skupimy się na zastosowaniu bram opuszczanych.

Zastosowanie przeciwpożarowych bram opuszczanych

Znamy już podział bram przeciwpożarowych. Jednak rodzaj, którego zastosowanie zaraz przedstawimy, również dzieli się na dwie kategorie:

  • brama opuszczana jednoskrzydłowa,
  • brama opuszczana wieloskrzydłowa - teleskopowa.

Zarówno jedno, jak i wieloskrzydłowa brama składa się z takich samych elementów.

Gdzie stosowane są bramy przeciwpożarowe opuszczane?

Bramy przeciwpożarowe opuszczane stosuje się do oddzielenia stref pożarowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków oraz na drogach systemów transportowych.

Bramy przeciwpożarowe są zazwyczaj montowane w dużych magazynach lub halach produkcyjnych. Zastosowanie znajdują również w obiektach typu Teatr, Opera czy Kino, gdzie do dyspozycji jest jedynie miejsce powyżej otworu.

Bramy przeciwpożarowe — dodatkowe wyposażenie

W przeciwpożarowych bramach opuszczanych istnieje możliwość zamontowania drzwi przejściowych, możliwość zastosowania napędu elektrycznego oraz podłączenia szerokiego zakresu osprzętu elektrycznego. W przypadku ograniczonego miejsca brama może zostać stworzona w sposób teleskopowy. W zależności od potrzeb możliwe jest wykonanie układu 2 lub 3-skrzydłowego.

Zobacz inne wpisy

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z porady
naszego doradcy!

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla twojej
inwestycji