Gdzie stosuje się przeciwpożarowe drzwi wahadłowe?

Data dodania: 02.09.2022

Autor: administrator_1

Drzwi wahadłowe w przeciwieństwie do tradycyjnych nie posiadają klamki ani zamka, a ich skrzydło swobodnie porusza się w dwóch kierunkach. Jednocześnie kryją przestrzeń poza nimi, a przemieszczanie się nie wymaga użycia naszych rąk. W pewnych branżach drzwi wahadłowe zagościły jako podstawowy element wyposażenia. Jakie są korzyści z ich zastosowania i gdzie możemy spotkać przeciwpożarowe drzwi wahadłowe?

Przeciwpożarowe drzwi wahadłowe w gastronomii

Drzwi wahadłowe w gastronomii oddzielają od siebie dwa pomieszczenia, a jednocześnie nie utrudniają przemieszczania się między nimi. Jest to nieoceniona zaleta w przypadku konieczności roznoszenia dań z kuchni na lokal podczas imprez okolicznościowych. W zależności od potrzeb lokalu spotkamy je w wersji jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej.

Przeciwpożarowe drzwi wahadłowe dodatkowo zapewniają bezpieczeństwo gości podczas korzystania z usług lokalu. W sytuacji, gdy na terenie kuchni wybuchnie pożar, tworzą one barierę spowalniającą rozprzestrzenianie się ognia, przez co wydłuża się czas ewakuacji. Oprócz swojej funkcjonalności są dodatkowym gwarantem bezpieczeństwa zarówno dla gości, jak i personelu.

Przeciwpożarowe drzwi wahadłowe w szpitalach

Przeciwpożarowe drzwi wahadłowe w szpitalach również znalazły swoje zastosowanie. Wykorzystywane są często na oddziałach, w których może nastąpić konieczność szybkiego transportu łóżka z pacjentem, na przykład na blok operacyjny. Wówczas takie drzwi nie spowalniają przewożenia chorego, a dzięki ochronie przeciwpożarowej gwarantują bezpieczeństwo innym hospitalizowanym. Przeciwpożarowe drzwi wahadłowe sprawdzają się także na oddziałach porodowych czy innych, wymagających zachowania odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych.

Przeciwpożarowe drzwi wahadłowe w magazynach

Przeciwpożarowe drzwi wahadłowe sprawdzą się także, by odgrodzić od siebie części magazynu, lub magazynu z powierzchnią sklepu. Nie stanowią dużej przeszkody w transportowaniu towaru, gdyż drzwi wahadłowe otwierają się w obu kierunkach. Również w przypadku nagłego pożaru czy zadymienia, przeciwpożarowe drzwi wahadłowe spowalniają rozprzestrzenianie się ognia na kolejne pomieszczenia magazynu czy sklepu, co może uchronić właściciela przed odniesieniem jeszcze większych strat.

Przeciwpożarowe drzwi wahadłowe w budynkach użyteczności publicznej

W budynkach użyteczności publicznej spotkamy się z wieloma korytarzami i klatkami schodowymi, w których nietrudno się zgubić. Urzędy, banki czy uczelnie to miejsca, w których codziennie przebywa dużo ludzi. Gdy na jednym z pięter wybuchnie pożar i przemieści się na korytarz czy klatkę schodową, może utrudnić, a nawet uniemożliwić ewakuację wielu osób. Dlatego pomocne tutaj mogą być przeciwpożarowe drzwi wahadłowe, które odgrodzą pomieszczenia od kluczowych dróg ewakuacyjnych.
Przeciwpożarowe drzwi wahadłowe sprawdzą się w licznych budynkach i o różnych zastosowaniach. To, co łączy je wszystkie to ułatwione przemieszczanie się i ochrona przed zagrożeniem, a to kluczowe warunki skutecznej ewakuacji.

Zobacz inne wpisy

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z porady
naszego doradcy!

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla twojej
inwestycji