Jak działają kurtyny dymowe?

Jak działają kurtyny dymowe?

Kurtyny dymowe stosowane są zazwyczaj w pomieszczeniach o dużej powierzchni, takich jak centra handlowe czy hale przemysłowe. Ich zadaniem jest zatrzymanie rozpowszechniania się dymu oraz gazów pożarowych w budynku. Jak działają kurtyny dymowe? Odpowiadamy w poniższym wpisie.

Rodzaje kurtyn dymowych

Kurtyny dymowe dzielimy na dwa rodzaje — stałe i ruchome. Ich zastosowanie jest takie samo. Wykorzystuje się je do oddzielenia stref dymowych. W ten sposób tworzone są zbiorniki dymu, co w efekcie zapobiega szybkiemu rozpowszechnianiu się pożaru w obiektach wielkopowierzchniowych.

Kurtyny dymowe ruchome — zasady działania

Kurtyny dymowe ruchome instalowane są w miejscach, gdzie nie można zastosować stałych przegród. Ich działanie jest stosunkowo proste. Płaszcz kurtyny ruchomej nawinięty jest na wał i utrzymywany w pozycji otwartej przez hamulec (ASB1 i ASB3) napędu mechanicznego lub sam napęd (ASB2 i ASB4). W przypadku zagrożenia pożarowego płaszcz kurtyny zostaje zwolniony i rozwija się, zamykając strefę pożarową.W ten sposób pomieszczenie, gdzie rozwija się pożar, zostaje odizolowane od pozostałych miejsc w budynku.

Do prawidłowego działania kurtyny w wersji ASB2 i ASB4 konieczne jest ciągłe zasilanie, stąd kable zasilające są „pożarowo” chronione i zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dla wersji ASB1 i ASB3 zanik zasilania powoduje uruchomienie kurtyn.

Kurtyny dymowe stałe — działanie

Ten rodzaj kurtyn dymowych stosowany jest zazwyczaj w zakładach produkcyjnych oraz halach magazynowych. Budynki wielkopowierzchniowe w przypadku pożaru powinny być szczególnie zabezpieczone. Jedna iskra może bardzo szybko zmienić się w ogromny ogień, który zniszczy cały zakład. W przypadku kurtyn dymowych możliwe jest uratowanie pozostałych pomieszczeń. Zainstalowanie systemu kurtyn dymowych stałych zapewnia kontrolę ruchu gazów pożarowych oraz dymu wewnątrz budynków. Pozwala też na efektywny podział przestrzeni na strefy pożarowe i zbiorniki dymowe. Brak ograniczeń wymiarowych powoduje, że kurtyny mogą zamykać bardzo duże powierzchnie. Łączone modułowo tworzą zestawy o nieograniczonych wymiarach.

Kurtyny dymowe — skuteczne zabezpieczenie przed rozpowszechnieniem się pożaru

Zarówno stałe kurtyny dymowe, jak i ruchome, stosowane są w jednym celu — zatrzymania pożaru. Ten system pozwala kontrolować ruch gazów pożarowych i dymu wewnątrz budynku. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie dużych szkód, które może wyrządzić żywioł.

Kurtyny dymowe stałe nie mają określonych wymiarów. W efekcie można je zainstalować w każdym pomieszczeniu. Co więcej, dzięki możliwości adaptacji można stworzyć wydzielenie dymowe o dowolnym kształcie.

Zobacz inne wpisy