Jaki napęd do bramy przesuwnej?

Data dodania: 22.03.2022

Autor: administrator_1

Brama wjazdowa jest niezbędna na każdej posesji. Do niedawna standardem były modele dwuskrzydłowe. Obecnie, coraz większa liczba osób decyduje się na wygodniejsze warianty przesuwne. Inwestycja w napęd do bramy przesuwnej zapewnia ogromną wygodę. Zautomatyzowany system umożliwia nam otwieranie bramy bez wysiadania z samochodu. Jest to udogodnienie, które pomaga nam zaoszczędzić dużo czasu, ale i zapewnia większe bezpieczeństwo nam, naszej rodzinie, a w przypadku bramy w firmie również naszym pracownikom. Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać? 

Napęd do bramy przesuwnej — jak wybrać?

Zdecydowana większość producentów oferuje urządzenia przeznaczone do bram skrzydłowych oraz przesuwnych. W każdym z tych przypadków istotne są nieco inne parametry. Jak dobierany jest napęd do bramy przesuwnej? Przy zakupie nowej bramy sprawa jest prosta. Komplet dobiera bowiem sprzedawca, a pod uwagę bierze parametry takie jak:


 • rodzaj bramy,
 • wagę wrót,
 • światło wjazdu,
 • szerokość otwarcia,
 • liczbę cykli otwarcia oraz zamknięcia bramy w ciągu dnia — biorąc pod uwagę liczbę użytkowników,
 • dodatkowe funkcje i akcesoria.


Chcąc dokupić napęd do zamontowanej już bramy, poza wymienionymi czynnikami, powinniśmy także zwrócić uwagę na jej stan techniczny. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy konstrukcja porusza się lekko i bez tarć, które mogłyby negatywnie wpłynąć na działanie automatyki.

Napęd do bramy przesuwnej przeciwpożarowej

Jaki napęd do bramy przesuwnej przeciwpożarowej wybrać? Do wyboru mamy elektromagnes oraz napęd elektryczny. Pierwszy z nich cechuje się wysoką skutecznością działania, bowiem każdy zanik napięcia EM powoduje zamknięcie się bramy. Dla niektórych może być to jednak uciążliwe — brama zamyka się nawet wtedy, kiedy nie ma alarmu pożarowego. Co więcej, brama wyróżnia się niewielkim poborem prądu. Niestety, brama nie zamknie się nawet wtedy, kiedy na drodze stoi jakaś przeszkoda.
Napęd elektryczny to z kolei wyższe koszty zakupu oraz instalacji, ale zdecydowanie więcej zalet. Napęd do bramy przesuwnej 5 m/6 m zasilany elektrycznie wyróżnia się:


 • zatrzymaniem bramy podczas zamykania, jeżeli ta spotka się z przeszkodą,
 • zamknięciem bramy na skutek alarmu pożarowego lub naszej decyzji,
 • ruchem bramy sygnalizowanym sygnałem świetlnym i dźwiękowym,
 • nadzorowanym zamknięciem bramy, co zapewnia większe bezpieczeństwo,
 • możliwością zdalnego nadzorowania ruchu bramy.


To, jaki napęd do bramy przesuwnej wybierzemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb. Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia, warto zapoznać się z rankingiem napędów do bram przesuwnych.

Zobacz inne wpisy

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z porady
naszego doradcy!

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla twojej
inwestycji