Kurtyny dymowe, które wybrać – stałe czy ruchome?

Data dodania: 28.06.2022

Autor: administrator_1

Kurtyna dymowa przeznaczone są do oddzielenia stref dymowych i tworzenia zbiorników dymu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zainstalowanie kurtyn dymowych zapewnia kontrolę ruchu gazów pożarowych oraz dymu wewnątrz budynku. Dzięki temu można utrzymać warstwę wolną od dymu w przestrzeni ponad posadzką. Kurtyny dymowe możemy podzielić na stałe kurtyny dymowe oraz automatyczne. Jakie rozwiązanie wybrać? Czym cechują się ruchome kurtyny dymowe? Kiedy sprawdzą się stałe kurtyny dymowe? O czym warto wiedzieć? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Stała kurtyna dymowa

Kurtyna dymowa stała jest ekonomicznym rozwiązaniem, które sprawdzi się, gdy automatyczne zasłony dymowe nie są konieczne. Mają zastosowanie głównie w wielkopowierzchniowych zakładach produkcyjnych i halach magazynowych. Elastycznie oddzielają strefy dymowe i ze względu na niewielkie wymagania stanowią idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie niezbędne jest odseparowania stref dymowych bezpośrednio pod dachem lub stropem. Brak ograniczeń wymiarowych powoduje, że kurtyny mogą zamykać bardzo duże powierzchnie, a ich możliwość adaptacji pozawala na utworzenie wydzielenia dymowego o dowolnym kształcie.

Ruchoma kurtyna dymowa

Ruchome kurtyny dymowe również znajdują szerokie zastosowanie w wielu miejscach. Gdzie najczęściej są spotykane? Kurtyna dymowa tego typu jest stosowana przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej i budynkach komercyjnych takich jak dworce, centra handlowe czy sklepy. To elastyczne oddzielenie strefy dymowej. Jeśli chodzi o wymagania do zamontowania kurtyny dymowej, są one niewielkie w zakresie warunków zabudowy. Dzięki temu sprawdzą się tam, gdzie nie mamy dużej ilości miejsca. Warto wiedzieć, że kurtyny ruchome mogą zamykać bardzo duże powierzchnie, co wiąże się z brakiem ograniczeń wymiarowych.

Jakie funkcje kurtyny dymowej są najważniejsze? Zadaniem tych produktów jest kontrolowanie i regulowanie przepływu gazów i dymów pożarowych. Wszystko to osiągnąć można za pomocą odpowiedniego zainstalowania barier w określonych miejscach. Klasyfikacja kurtyn dymowych obejmuje przede wszystkim kurtyny ruchome i stałe. Proces ich wyboru jest zależny od danego miejsca. Przed zakupem warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Zobacz inne wpisy

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z porady
naszego doradcy!

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla twojej
inwestycji