Kurtyny okienne jako ochrona przeciwpożarowa

Data dodania: 01.12.2022

Autor: administrator_1

Planując budowę i wykończenie domu lub obiektu publicznego nie można zapomnieć o zastosowaniu sprawdzonych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dzięki temu osoby przebywające wewnątrz mogą czuć się bezpiecznie. Ciekawym produktem wartym uwagi jest specjalna kurtyna przeciwpożarowa okienna. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Czym są kurtyny okienne?


Kurtyny okienne to specjalne produkty, które montuje się na oknie. Składają się one z kilku elementów takich jak:


  • specjalny płaszcz bramy,
  • wał oraz wsporniki wału,
  • systemy prowadnic,
  • obudowy,
  • napęd lub zamek topikowy

Gdzie stosuje się kurtyny okienne?


Funkcje kurtyny okiennej


Kurtyny pozwalają oddzielić od siebie strefy pożarowe, tak aby spełniły wszystkie obowiązujące przepisy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.


Kurtyna okienna elastyczna bardzo dobrze się sprawdza w budowlanych przegrodach, w których ważny jest każdy centymetr użytkowy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją idealnie wkomponować w elewację. Ciekawą możliwością jest także jej montaż w zestawieniu z roletą, która nie posiada odporności ogniowej.


W jaki sposób działają kurtyny okienne?


Przeciwpożarowe elastyczne bramy kurtynowe okienne Marc-Ok plus o szerokości i wysokości nie większej niż 2,5 m nie wymagają napędu elektrycznego. Brama jest wówczas uruchamiana termicznym wyzwalaczem topikowym, który w temperaturze ok. 74°C zostaje zwolniony i płaszcz kurtyny rozwija się, zamykając strefę pożarową. Sprężyna skrętna umieszczona w wale zapewnia stałą prędkość zamykania, a ponowne otwarcie bramy nie wymaga użycia dodatkowych elementów. Dla przeciwpożarowych elastycznych bram kurtynowych okiennych Marc-Ok plus z napędem elektrycznym płaszcz nawinięty jest na wał i utrzymywany w pozycji otwartej poprzez hamulec lub samohamowną przekładnię napędu. W przypadku wystąpienia sygnału zagrożenia pożarowego płaszcz zostaje zwolniony i następuje jego przemieszczenie do pozycji zamkniętej.


Kurtyny okienne - świetna ochrona przeciwpożarowa


Z pewnością warto zdecydować się na zakup i montaż najwyższej jakości kurtyn okiennych. Dzięki nim można mieć pewność, że w razie pożaru osoby znajdujące się wewnątrz budynku będą bardziej bezpieczne. Na stronie producenta dostępne są przeciwpożarowe kurtyny okienne, które można bez problemu dopasować do indywidualnych preferencji i potrzeb poszczególnych klientów.

Zobacz inne wpisy

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z porady
naszego doradcy!

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla twojej
inwestycji