Przeciwpożarowe zamknięcia systemów transportowych – co musisz o nich wiedzieć?

Data dodania: 01.12.2022

Autor: administrator_1

W ostatnich czasach znacznie wzrósł poziom ochrony przeciwpożarowej budynków. Równie istotną kwestią jest poziom zabezpieczenia przeciwpożarowego systemów transportowych, które bez odpowiedniej prewencji mogą spowodować błyskawiczne rozprzestrzenianie się ognia. W niniejszym artykule poruszymy temat zamknięć systemów transportowych, miejsca ich zastosowania oraz najważniejszych funkcji, jakie pełnią.

Co to jest system transportowy?


Norma PN EN 1366-7 mówi o tym, iż system transportowy jest to układ wykorzystywany do transportowania materiałów przez otwór występujący w elemencie oddzielenia przeciwpożarowego. W niekorzystnych warunkach systemy transportowe mogą stać się bezpośrednim czynnikiem sprzyjającym niekontrolowanemu przeniesieniu się ognia do stref pożarowych oddalonych od miejsca jego wystąpienia. Z tego też względu dla podwyższenia bezpieczeństwa stosuje się w tych jakże newralgicznych punktach zabezpieczenia przeciwpożarowe.


Zamknięcia systemów transportowych - gdzie się je stosuje?


Zamknięcia systemów transportowych stosowane są we wszystkich miejscach, w których systemy transportowe przechodzą przez ściany z wyodrębnionymi stratami przeciwpożarowymi. Ze względu na różne wielkości oraz rozmieszczenie przeciwpożarowe zamknięcia systemów transportowych projektowane są pod indywidualne zamówienie tak, by jak najlepiej zostały dostosowane do potrzeb miejsca oraz preferencji każdego klienta.


Przeciwpożarowe zamknięcia systemów transportowych - jaką pełnią funkcję?


Przeciwpożarowe zamknięcia systemów transportowych mają za zadanie zapewnienie bezwzględnego bezpieczeństwa dla budynków, a także całej linii transportowej, w przypadku powstania nieprzewidzianej sytuacji kryzysowej. Główną rolę odgrywa w tym wypadku system sterujący, który w przypadku zagrożenia pożarowego dynamizuje bądź wstrzymuje dalszą pracę układu transportowego. Istotą jest tu odpowiednia synchronizacja zamykania systemów transportowych z pracą całej linii, która daje gwarancję, iż w razie konieczności wszystko przebiegnie pomyślnie, a układ spełni swoją funkcję przeciwpożarową i zabezpieczy odpowiednio strefy pożarowe.


Budowa zamknięć systemów transportowych


Konfiguracja systemu zależna jest w głównej mierze od ukształtowania transportera. Z tego względu zawsze dostosowywany jest indywidualnie. Jednakże w większości przypadków w składzie przeciwpożarowego zespołu zamknięcia oraz systemu transportowego możemy wyróżnić:


  • ruchome elementy zamykające,
  • uszczelnienie wokół transportera,
  • system czyszczący,
  • automatykę sterującą transporterem.

Zobacz inne wpisy

Potrzebujesz pomocy?

Skorzystaj z porady
naszego doradcy!

Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla twojej
inwestycji